Banskobystrický kraj prišiel vinou zle nastavenej súťaže o státisíce eur

Tlačová správa
Banská Bystrica, 29. júna 2017

Občiansky kandidát na predsedu BBSK Ján Lunter spolu so svojím tímom podáva podanie na Úrad pre verejné obstarávanie. Dôvodom je súťaženie rekonštrukcie ciest v kraji za 8,5 milióna eur. Vedenie kraja viacnásobne porušilo zákon a dostupné informácie naznačujú, že kraj mohol pri správnom postupe ušetriť státisíce eur.

Vedenie kraja rozdelilo zákazku za 8,5 milióna eur na 15 menších zákaziek, čím už samo o sebe porušilo zákon o verejnom obstarávaní. Následne súťažilo stavebné práce cez EKS (Elektronický kontraktačný systém), napriek tomu, že Úrad pre verejné obstarávanie sa jasne vyjadril, že takýto typ zákazky nie je možné cez EKS zadávať.

Najviac však púta pozornosť samotné súťaženie. Až v štrnástich z pätnástich prípadov zákaziek na rekonštrukciu ciest nedošlo oproti pôvodnej cene k jej zníženiu resp. zníženie dosiahlo iba 1,2 %. Až v desiatich prípadoch sa súťaže zúčastnila iba jedna firma.

Súťaženie malo znaky dohodnutného kartelu, výnimkou je iba jedna zákazka s predpokladanou pôvodnou hodnotou 1,3 milióna eur. Do nej sa zapojila aj jedna banskobystrická firma, mimo tých, ktoré súťažili aj o ďalšie úseky z celkového balíka 8,5 milióna eur. Výsledkom bolo 87-násobné zníženie ceny a výsledná cena 882-tisíc eur za tento úsek. V jedinom prípade, kedy došlo ku skutočnej súťaži medzi firmami sa cenu zákazky podarilo stlačiť o 33 %.

„Som presvedčený, že reakcia riaditeľa Úradu BBSK pána Uhríka na tieto vážne podozrenia bola veľmi nepresvedčivá a preto je dôležité, aby tento problém nevyznel do prázdna,“ povedal občiansky kandidát na predsedu BBSK Ján Lunter. Spolu so svojim tímom preto podáva podnet na Úrad pre verejné obstarávanie, aby prešetril porušenie zákona.

„Je dôležité, aby na čele kraja bol župan, ktorí nielen dodržiava zákon, ale aj duch zákona. Ktorý pri podozreniach z nekalých praktík zasiahne a nebude sa oháňať formulkou, na akú sme tu na Slovensku zvyknutí – všetko prebehlo v medziach zákona. Aby kraj hospodáril zodpovedne, aby vysúťažil najlepšie ceny a šetril prostriedky nás občanov. Ján Lunter je takým kandidátom,“ dodal na záver Matej Bučko, člen tímu Jána Luntera Pre dobrý kraj.

Tlačová správa vo formáte MS Word

Kontakt pre média:

Ondrej Lunter