Okres: Banská Bystrica
Volebné číslo: 7

Matej Bučko

Nezávislý poslanec mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici, klub BBA. Pôsobil ako novinár.

Kandidát do zastupiteľstva BBSK za okres Banská Bystrica nabral prvé skúsenosti s komunálnou politikou ako novinár a spoluzakladateľ regionálneho portálu BBonline. Venoval sa témam nehospodárneho nakladania s majetkom mesta Banská Bystrica a upozornil na viacero nevýhodných zmlúv.

V roku 2014 opustil novinársky stav a stal sa nezávislým poslancom mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici. Pôsobí v klube nezávislých poslancov Banskobystrická alternatíva. Ako poslanec presadil zverejňovanie platov mestských poslancov či zverejňovanie zmlúv mesta v textovej forme, aby sa lepšie vyhľadávali na internete. Ako predseda Komisie pre ochranu verejného záujmu dbá v mestskom zastupiteľstve na dôsledné dodržiavanie Ústavného zákona o ochrane verejného záujmu.

„Karel Kryl povedal, že politikom sa neverí, že politici sa kontrolujú. Tam vidím cestu, ako odstrániť neduhy súčasnej politickej scény. Vo zvyšovaní občianskeho povedomia, v otvorenej samospráve a transparentnosti, a vo väčšom zapájaní občanov do rozhodovania samosprávy,“ hovorí Matej Bučko.